IZ ŽIVOTA ŠKOLE

Večer matematike 2023 Gimnazija Beli Manastir

Foto galerija - Večer matematike

Kao vječno more sinje
(Kakva moć je vjetra koga) –
Zuji, zveči, zvoni, zvuči,
Šumi, grmi, tutnji, huči –

(Petar Preradović)

A. B. Šimić:

Rosa Mystica - Veče ljubavi

puno sreće i sanjarija!

Imate li interesa za uključivanje u, i osnivanje volonterskog kluba u školi?

« Ožujak 2024 »

50. OBLJETNICA ZAVRŠETKA PRVE ŠK. GOD. GIMNAZIJE BELI MANASTIR
Autor: Administrator , 5. 5. 2014.

U petak, 2. svibnja 2014. naša škola je vrlo svečano, bogatim programom obilježila 50. obljetnicu završetka prve školske godine u Gimnaziji Beli Manastir. Program je započeo svečanom priredbom  u kino dvorani Beli Manastir kojoj su nazočili župan Osječko - baranjske županije dr.sc. Vladimir Šišljagić, gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš i njegovi zamjenici, te predsjednica Gradskog vijeća Jadranka Sabljak. Ravnatelj naše škole  Veljko Frank, prof. pozdravio je sve prisutne i zaželio im dobrodošlicu. Bogatim glazbenim i scenskim programom Gimnazija je pokazala što i kako rade učenici i profesori. Ravnatelj je također uručio i priznanja istaknutim djelatnicima u mirovini, učenicima i profesorima.

KRATKA POVIJEST GIMNAZIJE BELI MANASTIR

Dragi čitatelji, upoznat ću vas ukratko s poviješću naše škole, prikazat ću kronologiju i promjene koje su se dogodile od ustroja do naših dana.

Reformom školstva u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj 1963. g. u svim manjim gradovima, pa tako i u Belom Manastiru ustrojene su gimnazije  ili gimnazijski programi u srednjim školama.

Gimnazija Beli Manastir je započela s radom u školskoj godini 1963./1964. i tada su u prvi razred upisana dva odjela. Istovremeno je u drugi razred upisan jedan razred gimnazijalaca koji su svoje školovanje započeli u Osijeku. Tako je  u lipnju 1964.g. završila prva školska godina u Gimnaziji Beli Manastir,  s tri razredna odjela. U kasnijem razdoblju broj se upisanih učenika povećavao kao i broj razrednih odjela. Zadnja  generacija gimnazijalaca upisanih u prvi razred je u školskoj godini 1974./1975. Tijekom 1975. g. Gimnazija Beli Manastir ulazi u sastav Srednjoškolskog centra Beli Manastir.

Nakon toga uslijedila je “Šuvarova reforma“  i  gimnazije su kao „elitističke“ škole ukinute u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj. Posljednja generacija gimnazijalaca maturirala je 1978.g.

U lipnju 1979. g. maturirali su učenici po novom modelu školovanja,, a kulturološko i matematičko-informatičko usmjerenje možemo smatrati svojevrsnim nasljednikom gimnazijskog programa u okviru Centra za usmjereno obrazovanje „Bratstvo -jedinstvo“ Beli Manastir. U ljeto 1990. g. tijekom demokratskih promjena u Republici Hrvatskoj (pridjev socijalistička izbačen) ponovo se uvode gimnazije u obrazovni sustav Republike Hrvatske, pa tako i u Centar za usmjereno obrazovanje „Bratstvo-jedinstvo“ Beli Manastir.

Nakon izbijanja rata u Republici Hrvatskoj u kolovozu 1991. g. Centar za usmjereno obrazovanje“Bratstvo-jedinstvo“ Beli Manastir  nastavlja svoj rad u progonstvu u mađarskom gradu Mohaču.

U školskoj godini 1992./1993. „Centar“ se preimenovao u Srednju školu Beli Manastir. Školske godine 1997./1998. školstvo u Baranji reintegrirano je u školski sustav Republike Hrvatske tijekom misije UNTAES-a pod vodstvom američkog generala Jacquesa Kleina. Tada je škola radila na četiri lokacije: Srednja škola Beli Manastir u Belom Manastiru, Srednja škola Beli Manastir - područni odjel u Dardi, Srednja škola Beli Manastir u Mohaču i Srednja škola Beli Manastir u Osijeku.

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske od 9.listopada 1997. g. donijeta je odluka o mreži škola na području Osječko-baranjske županije kojom je Srednja škola Beli Manastir podijeljena na tri škole: Gimnazija Beli Manastir, Prva srednja škola Beli Manastir i Druga srednja škola Beli Manastir.

Nakon obnove škole prva generacija maturanata u reintegriranoj Baranji maturirala je u školskoj godini 1998./1999. U lipnju 2014. g. bit će  50. obljetnica od završetka prve školske godine u Gimnaziji Beli Manastir.

Vjekoslav Sučić, prof.povijesti