IZ IVOTA KOLE

Veer matematike 2023 Gimnazija Beli Manastir

Foto galerija - Veer matematike

Kao vjeno more sinje
(Kakva mo je vjetra koga) –
Zuji, zvei, zvoni, zvui,
Šumi, grmi, tutnji, hui –

(Petar Preradovi)

A. B. Šimi:

Rosa Mystica - Vee ljubavi

puno sree i sanjarija!

Imate li interesa za ukljuivanje u, i osnivanje volonterskog kluba u koli?

Po Ut Sr e Pe Su Ne
Prikazani dogaaji

Broja posjeta

Povratak na prethodnu stranicu Ispii lanak Poalji prijatelju
Dan grada Belog Manastira - Martinje
Autor: Administrator , 9. 11. 2015.

Spomendan Svetog Martina, gradskog patrona, kao Dan grada, slave graani Belog Manastira. Tom su prigodom osmislili višednevni program, iz kojeg izdvajamo  sveanu sjednicu Gradskog vijea, kulturno umjetniki program, izlobe i tradicionalno oivljavanje legende o svetom Martinu. Dan grada  i crkveni god Sv. Martina obiljeava se 11. studenoga u upnoj crkvi iz 17.stoljea.

U našoj školi priredili smo pano kojim se prisjeamo legende o Svetom Martinu, te smo fotografijama grada ukrasili naš hodnik.

Beli Manastir slubeno je proglašen gradom 29. studenog 1961. godine. U srednjem vijeku tu je bio samostan (Pel-Monoštor).

Barokna upna crkva sv. Martina, graena 1777., obnovljena je u XIX. i XX. st. Parohijska crkva iz 1759. ima vrijedne arhitektonske elemente iz XVIII. st. (bavasti drveni svod, ikonostas).

Otkrivena su dva prapovijesna naseobinska sloja sa zemunicama. U obnovljenoj crkvi sv. Martina nalazi se nova oltarna slika sv. Martina, djelo akademskog slikara Nevenka Letia, te kip Marije Pomonice. Pored crkve nalazi se i obnovljeni upni dvor. Dan grada Belog Manastira i crkveni god sv. Martina obiljeava se 11. studenoga.

Turistiki najzanimljivije mjesto na podruju Belog Manastira je lokalitet Lojmir na kojemu se nalaze ostaci "Pel Monoštora".

Najposjeenija mjesta su: oblinje 228 metara visoko Bansko brdo, popularno izletište i vidikovac, te športsko-rekreacijski objekti s bazenima na podruju samoga grada.

Od manifestacija u gradu istie se Baranjska jesen. Baranjski riblji paprikaš (fiš-paprikaš) i baranjska vina dio su tradicionalne gastronomske ponude. Uzvišenje Bansko brdo sa svojim vinogradima glavni je izletišni prostor neposredne gradske okolice.

Dobivanjem škole, upe, eljeznike pruge i postaje, ceste i drugih vanih objekata Beli Manastir je prerastao ostala mjesta u Baranji i puanstvom i znaenjem, te s vremenom postao središtem Baranje.

Više o Belom Manastiru na www.beli-manastir.hr.

PROGRAM POVODOM DANA GRADA

Program 11. studenog (srijeda), s kojim se obiljeava Dan grada Belog Manastira poinje u 10 sati polaganjem vijenaca kod središnjeg kria na belomanastirskom katolikom groblju. Sveta misa u upnoj crkvi sv. Martina poet e u 11 sati, a nakon toga e se u crkvenom dvorištu obaviti blagoslov mladog vina od 12 sati. Sveana sjednica Gradskog vijea odrat e se u kinodvorani s poetkom u 14 sati. Od 15 sati u prostorijama Gradske knjinice Beli Manastir odrat e se obiljeavanje Dana hrvatskih knjinica. Tradicionalno  oivljavanje legende o Svetom Martinu poinje na Trgu slobode u 18 sati.
Predstavljanje prvog sveska gradske monografije "Beli Manastir - od osvita civilizacije do drugoga svjetskog rata", u organizaciji Zavoda za baranjsku povjesnicu Beli Manastir i Centra za kulturu Grada Belog Manastira,  odrat e se u Velikoj vijenici (zgrada P+8), Imre Nagya 2d, u etvrtak, 12.studenog, s poetkom u 18 sati. Iste veeri, u kinodvorani od 19 sati poinje koncert Umjetnike škole povodom Dana grada Belog Manastira.
Dan kasnije, u petak, 13. studenog, u organizaciji Zavoda za baranjsku povjesnicu Beli Manastir i Centra za kulturu Grada Belog Manastira, u Velikoj vijenici (zgrada P+8), Imre Nagya 2d, s poetkom u 18 sati, bit e odrano predstavljanje knjige "Iza Versailleskih zidina (povijesni suodnosi i interferencije)", autora Davorina Taslidia.
U subotu, 14. studenog, u dvorani kina Beli Manastir, od 18 sati,  moete pogledati  kulturno - umjetniku manifestaciju "U jesen si Baranjo lipa", susret reproduktivnih folklornih ansambala Osjeko-baranjske upanije. Organizatori su HKUD Beli Manastir, Centar za kulturu i Ogranak Matice hrvatske Beli Manastir.
Pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar Kitarovi, odrat e se 9. Meunarodni turnir u streljaštvu "Sveti Martin 2015". Dvodnevni turnir u organizaciji  SU "Mars" poinje u subotu, 14. studenog, od 9 sati u Nastavno - sportskoj dvorani.
Posljednja manifestacija ovogodišnje proslave Dana grada Belog Manastira bit e Europska no kazališta, u subotu, 21. studenog, od 18 do 22 sata u prostoru kinodvorane.
Ulaz na sva dogaanja je slobodan.

[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispii lanak Ispii lanak | Poalji prijatelju Poalji prijatelju ]