2020-03-13 23:01:00

14.3. - DAN BROJA PI I NJEGOVA ČAROLIJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dan broja PI i njegovu čaroliju sa beskonačnim brojem znamenki u decimalnom dijelu obilježili smo na način da smo ove godine uporabili digitalni tisak i na pano postavili tzv. QR-codove koje smo snimili mobitelima i otkrili njihovu zanimljivu pozadinu, naravno prigodnu za ovaj čerobni dan.

Pi je spojio i dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća; naime, na ovaj se poseban dan rodio Albert Einstein, a umro Stephen Hawking.

Pi konstanta definirana je kao odnos opsega i promjera kruga, koji iznosi približno 3.14159. Kažemo približno jer je PI dosad izračunat u više od tri bilijuna znamenki iza decimalnog zareza. Plakat na našem panou imao je oko 350000 znamenki. 

Niz brojki nastavlja se beskonačno bez očitog ponavljanja ili obrasca. Za izračune je obično dovoljno znati nekoliko prvih brojki, dok ostale najčešće služe kao izazov onima koji se žele iskazati dobrim pamćenjem.

Na današnji dan 1879. godine rođen je i veliki fizičar Albert Einstein, zaslužan za posebnu i opću teoriju relativnosti, napredak kvantne teorije i statističke mehanike, najpoznatiji po glasovitoj jednaždbi E=mc2. 'Ludost: raditi istu stvar iznova x puta i očekivati drukčije rezultate ', jedna je od njegovih poznatijih definicija.

Koliko je poznato, prva velika proslava Dana broja PI organizirana je 1988. godine u Exploratoriumu u San Franciscu (Sjedinjene Države), a priredio ju je fizičar Larry Shaw. Proslava se sastojala od hodanja u krug i čašćenja voćnim pitama.

Što se krilo iza naših QR kodova? Otkrijte iz datoteka u privitku na poveznici opširnije.

PLAKAT: 


Gimnazija Beli Manastir